مقدمه – معرفی منطق سمت سرور

منطق سمت سرور یکی از اصول اساسی در توسعه برنامه های وب است که به ما امکان می دهد عملیات پردازش و منطق کسب و کار را در سمت سرور انجام دهیم. در این روش، بخش هایی از برنامه که مربوط به پردازش داده ها، ارتباط با پایگاه داده، احراز هویت کاربران و سایر عملیات مربوط به منطق کسب و کار است را در سمت سرور پیاده سازی می کنیم.

با استفاده از منطق سمت سرور، می توانیم قابلیت های پیچیده تری را در برنامه های وب خود پیاده سازی کنیم. به عنوان مثال، می توانیم قوانین دسترسی و نقش های کاربری را تعریف کنیم، اطلاعات کاربران را مدیریت کنیم و از امنیت بالایی برخوردار باشیم.

منطق سمت سرور به صورت مرکزی در برنامه قرار می گیرد و تمامی درخواست ها از سمت کلاینت به سرور ارسال می شوند. سپس سرور عملیات مورد نیاز را انجام می دهد و نتیجه را به کلاینت ارسال می کند. این روش باعث می شود که برنامه ها قابلیت های بیشتری داشته باشند و به صورت مستقل از کلاینت عمل کنند.

با آشنایی با منطق سمت سرور، شما قادر خواهید بود برنامه های پیچیده تری را طراحی و پیاده سازی کنید و قابلیت های بیشتری را به کاربران خود ارائه دهید. در ادامه آموزش، به مفاهیم پایه منطق سمت سرور و نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

پرسش و پاسخ این درس


    *
    *

    • 1
    • 2