آموزش PHP

درسنامه های مختصر و مفید
تمرین محور و کاملاً تعاملی
تست و اجرای آنلاین کد ها
262 دانشجو
48 درس
113 کوئیز
سطح مقدماتی

توضیحات

با استفاده از آموزش برنامه نویسی php می توانید انواع وب سایت های تحت وب را برنامه نویسی کنید. مثل سایت های فروشگاهی، وبلاگی، خدماتی، آموزشی و سایر وب سایت های دیگر. البته برای طراحی یک وب سایت کامل لازم است قبل از شروع آموزش آشنایی پایه ای از مباحث HTML ، CSS و JavaScript داشته باشید. در این آموزش سینتکس ها یعنی نحوه ی نوشتن و اجرای کد php آموزش داده می شود. زبان برنامه نویسی php که در سال 1994 توسط فردی به نام راسموس لردورف پیاده سازی شد، یکی از زبان های برنامه نویسی سمت سرور است که برای ساخت وب سایت های داینامیک از آن استفاده می شود. زبان php با زبان c و به صورت یک سری از توابع کتابخانه ای پیاده سازی شده است. در سال 1997، زبان php به شدت متحول شد و تغییر یافت. تا قبل از آن خیلی php را به عنوان یک زبان برنامه نویسی نمی شناختند. در این سال، هسته اصلی زبان PHP توسط دو شخص به نام های زیو سوراسکی و اندی گاتمنز باز نویسی شد و نسخه سوم زبان php به این شکل متولد شد. همانطور که گفتیم، زبان php یکی از زبان های برنامه نویسی سمت سرور است که به اصطلاح به آن زبان برنامه نویسی بکند (backend) می گویند.

زبان برنامه نویسی سمت سرور یا بکند چیست؟

یک نوع برنامه نویسی وجود دارد که برای تولید برنامه هایی که روی سرور اجرا می شوند، استفاده می شود. از برنامه نویسی سمت سرور برای ساخت وب سایت های پویا استفاده می شود. این نوع برنامه نویسی به ما اجازه می دهد تا داده های مختلف ذخیره کنیم و  در هنگام درخواست برای کاربر ارسال کنیم. داده هایی مثل اطلاعات کاربران، محتوای وبلاگ و اخبار سایت، لیست محصولات و اطلاعات سفارشات و ... برخی از معروف ترین زبان های برنامه نویسی سمت سرور، PHP، پایتون، روبی و سی شارپ هستند.

تفاوت برنامه نویسی فرانت اند و بکند چیست؟

در مقابل زبان های برنامه نویسی بکند، زبان های برنامه نویسی فرانت اند را داریم که بر خلاف زبان های بکند در سمت کاربر و توسط مرورگر اجرا می شوند. زبان های فرانت اند برای نمایش محتوای سایت و همچنین استایل دهی محتوا در مرورگر کاربر استفاده می شود. زبان های فرانت اندی که برای ساخت صفحات وب استفاده می شود، شامل html و css و جاوا اسکریپت است.

دیتابیس چیست و در php از چه دیتابیسی استفاده می کنیم؟

دیتابیس یا پایگاه داده، سیستمی است که برای نگه داری اطلاعات به صورت سازماندهی شده استفاده می شود. علاوه بر نگه داری اطلاعات، دیتابیس به ما اجازه می دهد اطلاعات را بخوانیم، ویرایش کنیم و یا در صورت لزوم حذف کنیم. یک دیتابیس یا پایگاه داده می تواند شامل یک یا چند جدول باشد. هر جدول شامل یک یا چند ستون است که فیلد های مختلفی برای ذخیره سازی به ما می دهد. مثلاً می توانیم جدولی برای ذخیره سازی اطلاعات کاربران داشته باشیم که شامل فیلد های مثل نام کاربر، ایمیل کاربر، کلمه عبور، شماره تماس، تاریخ ثبت نام و ... است. هر ردیف در جدول اطلاعات یک کاربر را نشان می دهد. php از تمام دیتابیس ها مثل sql، mysql، oarcle و ... پشتیببانی می کند اما بهترین دیتابیس برای آن mySQL است، که خود شرکت سازنده php آن را به کاربرانش پیشنهاد می دهد. با استفاده از آموزش برنامه نویسی php می توان انواع وب سایت های تحت وب را به صورت اختصاصی برنامه نویسی کرد. مانند سایت های فروشگاهی، وبلاگی، خدماتی، آموزشی و سایر انواع دیگر وب سایت ها. علاوه بر این، بسیاری از سیستم های مدیریت محتوای عمومی نیز با این زبان ساخته شده اند.

سیستم مدیریت محتوا چیست و چگونه استفاده می شود؟

سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS ها، سیستمی است که توسط افرادی برنامه نویسی شده است و برای مدیریت آسان محتوای یک وب سایت استفاده می شود. سیستم های مدیریت محتوا بسیار محبوب هستند و دلیل این محبوبیت این است که در این سیستم ها همه چیز به صورت پیش فرض آماده است و بدون داشتن کوچکترین دانشی در برنامه نویسی، می توان از آنها برای مدیریت محتوای وب سایت استفاده کرد. سیستم مدیریت محتوا، محیطی را آماده می کند که مدیر وب سایت بتواند به سادگی محتوای خود را در سایت وارد کند، فهرست ها و فوتر سایت خود را شخصی سازی کند، عکس و فیلم های خود را به سایت اضافه کند و بسیاری قابلیت دیگر. بدون اینکه نیاز به دانش برنامه نویسی داشته باشد. محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوای وب با زبان php نوشته شده است. معروف ترین و پر استفاده ترین این سیستم ها، سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. البته برای طراحی یک وب سایت کامل لازم است قبل از شروع آموزش آشنایی پایه ای از مباحث HTML ، CSS و JavaScript داشته باشید. در این آموزش سینتکس ها یعنی نحوه نوشتن و اجرای کد php آموزش داده می شود.

مزایای استفاده از زبان برنامه نویسی php

از چه طریق می توانم از برنامه نویسی PHP کسب درآمد کنم؟

بازار کار برنامه نویسی PHP در ایران در حال حاضر بسیار بازار خوبی است. روش های کسب درآمد از آن که امروزه برنامه نویسان بیشتر از طریق آن کسب درآمد می کنند عبارتند از:

بهترین روش برای آموزش php چیست؟ (آموزش تصویری، آموزش متنی، اپلیکیشن یا …)

آموزش های متفاوتی در انواع مختلف در سطح وب وجود دارند. آموزش های ویدیویی، کتاب های آموزشی، منابع آموزشی متنی مثل w3schools و …. برای اینکه بدانید کدام روش آموزشی برای شما مناسب است شرایط مختلف زیر را در نظر بگیرید:
 1. اگر اولین بار است که می خواهید برنامه نویسی php را یاد بگیرید و پیش از این هیچ گونه اطلاعاتی از برنامه نویسی و … نداشته اید: در این حالت بهتر است حتماً با یک دوره ی آموزش ویدیویی شروع کنید تا با توضیحات کامل از صفر تا صد داستان را متوجه شوید و همچنین به صورت تصویری محیط کار برنامه نویسی و نرم افزار های مورد نیاز را ببینید. در ادامه تعدادی از دوره های آموزشی تصویری php که در وب مطرح هستند را معرفی می کنیم.
 2. اگر قبلاً یک زبان برنامه نویسی دیگر را یاد گرفته اید و اکنون می خواهید آموزش php را شروع کنید: در صورتی که قبلاً به یک زبان دیگر مسلط شده اید، مشاهده آموزش های ویدیویی که معمولاً آموزش را از صفر شروع کرده و همه ی مفاهیم را توضیح می دهند برای شما حوصله سربر خواهد بود. در این حالت بهتر است از آموزش های متنی مثل آموزش php در بکندباز یا اپلیکیشن آموزش php استفاده کنید تا به سرعت مفاهیم برنامه نویسی را در قالب زبان برنامه نویسی php یاد بگیرید.
 3. اگر آموزش php را قبلاً دیده اید اما اکنون می خواهید بخشی از آن که فراموش کرده اید را دوباره یادآوری کنید: در این حالت بایستی از منابع آموزشی مثل w3schools و … استفاده کنید و مستقیماً به سراغ سرفصلی بروید که نیاز به یادآوری دارد.

منابع اصلی آموزش برنامه نویسی php چه هستند؟

با اینکه در یک دوره ی آموزشی معمولاً مدرس تلاش می کند تمام موارد مورد نیاز را به شما آموزش دهد اما باز هم همیشه شما نیاز با منابعی دارید که پس از یادگیری php و در هنگام انجام پروژه های مختلف به آن ها رجوع کنید. در اینجا نام چند منبع خوب که می توانید برای بررسی توابع، کتابخانه ها و یافتن پاسخ پرسش هایتان به آن مراجعه کنید، را بیان می کنیم:

مأموریت این آموزش و در کل مأموریت سایت بکندباز این است که محیطی را برای آموزش آماده کند که بر خلاف آموزش های دیگری که در وب وجود دارد، کاملاً تعاملی و تمرین محور باشد تا علاوه بر اینکه آموزش را شیرین تر می کند، درک مطلب را بالاتر برده و قدرت حل مسئله را نیز در برنامه نویس بیشتر کند. چرا که به عقیده من برنامه نویسی به معنی کد زدن نیست. برنامه نویس کسی است که مهارت حل مسئله خوبی داشته باشد و بتواند برای هر موقعیت بهترین راه حل را پیدا کند که این مورد فقط با حل مسائل مختلف و تمرینات بسیار، محقق خواهد شد.

من، سیده زهره احمدی، در سایت بکندباز در تلاش هستم که تا حد امکان انواع مختلفی از تمرین ها را در کنار آموزش برای دانشجو فراهم کنم. تمرین های مختلفی که با هدف افزایش مهارت حل مسئله، افزایش سرعت کد نویسی، افزایش تسلط بر منابع و توابع و ... ساخته می شوند. 

 • این آموزش به صورت متنی است و با آموزش های کوتاه متنی و کاربردی تهیه شده است
 • بعد از هر بخش آموزشی یک کوئیز برای امتحان کردن دانش جو قرار داده شده است که فقط در صورت پاسخ صحیح دادن به آن می تواند به بخش بعدی آموزش برود
 • یک ویرایشگر آنلاین در سایت تعبیه شده است که دانش جو می تواند در بستر همین سایت برنامه نویسی را تمرین کند
 • تمرینات متنوعی در سه سطح آسان، متوسط و سخت برای دانش جو محیا شده است.
 • این آموزش هم از طریق سایت و هم از طریق اپلیکیشن در دسترس است

این دوره از سطح مبتدی آموزش داده شده و پیش نیازی ندارد.

 • کسانی که به برنامه نویسی بکند، علاقه دارند، یعنی کسانی که به علوم منطقی، کار با داده ها و حل مسئله علاقه مندند
 • کسانی که می خواهند برنامه نویسی را به صورت عمیق تر آموزش ببینند
 • کسانی که می خواهند سرعت مطالعه شان به خودشان بستگی داشته باشد نه به مدرسی که آن را توضیح می دهد
 • کسانی که با آموزش های متنی مثل کتاب و ... بیشتر از آموزش های ویدیویی ارتباط برقرار می کنند
 • کسانی که نمی خواهند در سراسر وب و در سایت های انگلیسی زبان به دنبال تمرینات برنامه نویسی بگردند و تمایل دارند تمرینات را به صورت منسجم و در میان آموزش دریافت کنند.

 • کسانی که به برنامه نویسی سمت سرور علاقه ای ندارند
 • کسانی که به مباحث منطقی و حل الگوریتم علاقه مند نیستند
 • کسانی که برنامه نویسی را فقط می توانند از طریق تصویر و ویدیو یاد بگیرند
 • کسانی که می خواهند خودشان تمرینات برنامه نویسی و پروژه های تمرینی را در وب جستجو کنند

نحوه شرکت در دوره

به دو شکل می توانید در دوره شرکت کنید. در صورتی که عضویت ویژه سایت را تهیه کنید، به مدت یک ماه تمام دوره های سایت و دیگر امکانات اعضای ویژه برای شما باز خواهد بود. در حالت دیگر می توانید خود این دوره را به صورت مجزا تهیه کنید که در این صورت هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد و این دوره برای همیشه برای شما قابل استفاده خواهد بود.

عضویت ویژه

50,000  تومان / ماهانه

ویژگی ها

 • دسترسی به همه دوره های آموزشی بکندباز درمدت عضویت
 • دسترسی به تمرینات ویژه و نسخه حرفه ای کامپایلر آنلاین
 • دسترسی به پاسخ تمرینات و دیگر امکانات اعضای ویژه
 • پشتیبانی و رفع اشکال در طول مدت عضویت
 • امکانات بیشتر اعضای ویژه

خرید کامل دوره

150,000تومان

ویژگی ها

 • بلافاصله پس از خرید، می توانید آموزش را شروع کنید.
 • دسترسی به این دوره آموزشی به صورت مادام‌العمر
 • دسترسی به تمرینات و کامپایلر آنلاین
 • ۶ ماه پشتیبانی و رفع اشکال رایگان
 • خرید یکبار برای همیشه
آخرین دیدگاه ها
  Peterfeest پاسخ

  Швец С http://zabotik.com/spravki-v-lager
  М http://zabotik.com/kuznecova-ekaterina-igorevna
  прекрасный доктор, высокой квалификации! Использует современные методы лечения! И человек замечательный! Я много лет лечилась и наблюдалась у нее по поводу аллергической реакции на укус ос http://zabotik.com/travmatolog
  Здоровья Вам, Светлана Михайловна! Побольше бы таких врачей!

  نظر شما منتظر تایید مدیریت است.
  BrandonVurry پاسخ

  Предлагаем Вам рассмотреть возможность приобретения шин производства КНР, для грузового транспорта и спецтехники, с наших складов в Новосибирске или Владивостоке https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/kama/i-281.html
  Производим отгрузку товара мелким https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/
  https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/bridgestone/bridgestone-m729-31570r225-154l.html
  https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/kama/kama-nf-202-31570r225.html

  Адрес организации: 394029, Россия, Воронеж, Ленинский просп https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/aeolus/hn355.html
  , 15Отрасль деятельности: Химическая и нефтеперерабатывающая промышленностьИнформация о предложениях и спросе:Продажа: шины для строительных, дорожных и подъемно-транспортных машин шины для автомобилей большой и особо большой грузоподъемности пластификатор дикотилфталат (ДОФ) пигмент зеленый фталоцианиновый пигмент голубой фталоцианиновый флотореагент пигмент красный крон лимонный крон желтый пигмент желтый светопрочный оксид цинка пигменты и красители каучуки синтетические специального назначения пластикат ПВХ смола поливинилхоридная каолин термопласты сажа белая сурик железный смола нефтеполимерная термостабилизаторы углерод технический (сажа) канифоль окись хрома термоэластопласты (ТЭП) шины для сельскохозяйственных машин шины для легковых и легко-грузовых автомобилей тальк молотый сиккативы каучуки натуральные пластификатор дибутилфталат (ДБФ) каучуки синтетические наполнители полиэтилен линейный материалы полимерные полиамид полистирол пигменты железо-окисные мел шины для тракторов шины для грузовых автомобилей и автобусов диоксид титана (двуокись титана) товары народного потребления полиэтилен высокого давления полиэтилен низкого давления полипропилен шины и изделия шинной промышленности материалы лакокрасочные пудра алюминиеваяУслуги: поставка химического сырье для производства резинотехнических изделий, шин, пластмасс, лакокрасочных

  نظر شما منتظر تایید مدیریت است.
  MarysSmax0730 پاسخ

  زویل 6.0 به طور خودکار حل ترین نوع از کد امنیتی,
  از جمله چنین نوع کپچاها: ReCaptcha v.2, ReCaptcha v.3, Hotmail (Microsoft), Google, SolveMedia, BitcoinFaucet, Steam, +12k
  + hCaptcha پشتیبانی در جدید زویل 6.0!

  1.) سریع, ساده, دقیق
  زویل سریعترین قاتل کد امنیتی در جهان است. خود را بدون محدودیت حل, هیچ موضوعات محدودیت تعداد
  شما می توانید حتی حل 1.000.000.000 کد امنیتی در هر روز و هزینه خواهد شد 0 (صفر) دلار! فقط مجوز برای خرید 59 دلار و همه!

  2.) چند رابط های برنامه کاربردی پشتیبانی
  زویل از بیش از 6 رابط کاربری مختلف شناخته شده در سراسر جهان پشتیبانی می کند: 2Captcha, anti-captcha (antigate), rucaptcha.com, death-by-captcha, etc.
  فقط کد امنیتی خود را از طریق درخواست قام ارسال, که شما می توانید به هر یک از این سرویس ارسال - و زویل خواهد تصویر امنیتی خود را حل کند!
  بنابراین, زویل سازگار با صدها نفر از برنامه های کاربردی برای جستجوگرها/اس ام/بازیابی رمز عبور/تجزیه/ارسال/کلیک کردن/ارز رمزنگاری شده/و غیره است.

  3.) پشتیبانی مفید و دفترچه راهنما
  پس از خرید, شما دسترسی به یک تکنولوژی خصوصی کردم.انجمن پشتیبانی, ویکی, اسکایپ/پشتیبانی انلاین تلگرام
  توسعه دهندگان به صورت رایگان و بسیار سریع به نوع کپچای شما متصل می شوند - فقط نمونه هایی را ارسال کنید

  4.) چگونه می توانید استفاده از محاکمه رایگان از نسخه کامل زویل?
  - سعی کنید در گوگل جستجو کنید "Home of XEvil"
  - شما خواهید پلیس عراقی با پورت باز پیدا 80 از کاربران زویل (با کلیک بر روی هر اینترنت اکسپلورر برای اطمینان از)
  - سعی کنید برای ارسال کد امنیتی خود را از طریق 2کپچا اینو یکی از که پلیس عراقی
  - اگر شما خطا کلید بد کردم, فقط بایگانی یکی دیگر از ایپ
  - لذت ببرید! :)
  - (این برای اچ کپچا کار نمی کند!)

  هشدار: رایگان نسخه ی نمایشی زویل می کند ریکپچا را پشتیبانی نمی کند, اچکاپچا و بسیاری از انواع دیگر از کد امنیتی!

  http://XEvil.Net/

  نظر شما منتظر تایید مدیریت است.
  typist پاسخ

  سلام خسته نباشید 
  من چند تا سوال از حضورتون داشتم :
  اولیش اینکه ایا php برای بک اند سایت هست یا فرانت اند 
  دومیش اینه که ایا توی این دوره ما طراحی سایت رو یاد می گیریم یا نه؟
  سومیش اینه که اگه php برای بک اند باشه به نظر شما به جاوا اسکریپت بهتریه یا پی اچ پی ؟
  با تشکر

   zohreh پاسخ

   سلام. سلامت باشید

   php بک اند هست و برای طراحی سایت استفاده می شه اما توی این دوره طراحی سایت آموزش داده نمیشه. فقط مبانی php هست.

   در مورد سوم، php برای برنامه نویسی سمت سرور استفاده میشه و ارتباط با دیتابیس رو برقرار می کنه. ولی از جاوااسکریپت در سمت کاربر یعنی فرانت اند استفاده می کنیم که برای داینامیک کردن صفحه و اضافه کردن انیمیشن ها و ... به صفحه استفاده میشه. هر دوش در کنار هم توی طراحی سایت استفاده میشن.

   البته از جاوااسکریپت به عنوان بکند هم میشه استفاده کرد ولی در اون صورت باید از فریمورکی به نام nodejs استفاده کنید.

   برای طراحی سایت های معمول مثل سایت های فروشگاهی و ... php انتخاب بهتری هست. اما اگر بخواهید سایت های real-time بسازید مثل چت آنلاین و بازی آنلاین و ... nodejs برای کاربرد ها مناسب تر هست.

   البته در سطح پیشرفته تر، این دو تا می تونن در کنار هم در یک وب سایت هم استفاده بشن. مثلاً سایت به طور کلی با php نوشته بشه اما بخش چت آنلاین سایت با nodejs. مثل همین سایت خود ما که با php هست اما بخش کامپایلر آنلاین با nodejs پیاده سازی شده.

   برای طراحی سایت، فریمورک جنگو هم انتخاب خوبی هست. فریمورک جنگو یکی از فریمورک های پایتون هست که برای طراحی سایت ساخته شده. دوره جنگو هم به زودی قرار هست روی سایت قرار بگیره.

  sinamahboub پاسخ

  چرا نمیشه

   zohreh پاسخ

   سوالتون رو دقیق تر بفرمایید

  sinamahboub پاسخ

  سلام مگه هر دو استرینگ نیست ؟ باید 35 رو چاپ کنه اصولا

   zohreh پاسخ

   سلام. در php نوع داده ها کمی متفاوت هستند. البته مفهوم مربوط به این کوئیز در بخش بعد بهتر توضیح داده شده که کوئیز هم به بخش بعدی منتقل شد

  mehrab پاسخ

  salam chera  test php eror ,ide
   

   zohreh پاسخ

   چه کدی ارور داره؟

  Amin پاسخ

  چرا نمی‌توان به درس بعدی رفت؟

   ‏زهره احمدی پاسخ

   سلام. با عرض پوزش، مشکل برطرف شد. می تونید به ادامه مطالعه درس بپردازید.


*
*