آموزش جاوا

درسنامه های مختصر و مفید
تمرین محور و کاملاً تعاملی
تست و اجرای آنلاین کد ها

دوره های آموزش جاوا

توضیحات

جاوا چیست؟

زبان جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است که نخستین بار توسط جیمز گاسلینگ ایجاد شد. دلیل محبوبیت بالای این زبان، شیء گرایی آن و استفاده از این زبان در ساخت اپلیکیشن های اندرویدی است. این زبان یک زبان cross platform یا به اصطلاح چند سکویی است. به این معنی که می توان یکبار کدی را به زبان جاوا نوشت و در همه پلتفرم های الکترونیکی آن را اجرا کرد. دلیل آن این است که کد های جاوا توسط ماشین مجازی جاوا یا JVM به بایت تبدیل می شوند که همان زبان قابل فهم توسط ماشین است و با وجود JVM این زبان دیگر به سیستم عامل خاصی وابسته نمی شود.

تاریخچه جاوا

جیمز گاسلینگ در سال 1990 مسئولیت تیمی به نام green را از شرکت سان مایکروسیستمز به عهده داشت. این تیم در سال 1992 در تلاش برای ایجاد زبانی که پیچیدگی های زبان C++ را نداشته باشد، زبانی جدید به نام OAK را ایجاد کردند. این نام که به معنی بلوط است از درخت بلوطی که در کنار دفتر کار گاسلینگ قرار داشت به او الهام شده بود اما چندی بعد او و دو تن از همکارانش تصمیم گرفتن نام بهتری برای این زبان انتخاب کنند. پس از مدتی مشورت و بحث، تصمیم گرفتند نام این زبان را JAVA بنامند که از حروف اول نام این سه دوست گرفته می شد. این زبان بعد ها توسط شرکت اوراکل خریداری شد.

ویژگی های زبان جاوا

کاربرد های زبان جاوا

هر وسیله کامپیوتری که در اطراف ما هست مثل گوشی های همراه، کامپیوتر، لپ تاپ، سیستم های هوشمند سازی منازل و … می توانند کد های جاوا را بخوانند و از آنجایی که زبان جاوا یک زبان چند سکویی است سیستم عامل های مختلفی چون ویندوز، لینوکس، اندروید، آی او اس و … می توانند آن را اجرا کنند. در نتیجه کاربرد های فراوانی برای زبان جاوا می توانیم در میان این دستگاه ها و این سیستم عامل ها پیدا کنیم. به گفته شرکت سازنده این زبان، زبان جاوا روی بیش از سه میلیارد دستگاه در حال اجرا است. اگر بخواهیم از کاربرد های جاوا نام ببریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

آیا جاوا در سال 1401 ارزش یادگیری دارد؟

قطعاً بله. با توجه به پیشرفت هر روزه این زبان و همچنین چند سکویی بودن آن، روز به روز تقاضا برای متخصصین جاوا بیشتر می شود. از همه مهمتر با توجه به اینکه مردم روز به روز بیشتر به سمت استفاده از گوشی های موبایل می روند بازار اپلیکیشن های موبایلی نیز پر رونق تر می شود و زبان جاوا به عنوان ابزاری مناسب برای تهیه اپلیکیشن های موبایل، بیشتر درخواست خواهد شد.

برنامه های جاوا چطور اجرا می شوند؟

زبان جاوا جزء زبان های برنامه نویسی کامپایلری است یعنی باید برای اجرا ابتدا به صورت کامل کامپایل شده و به زبان قابل فهم ماشین تبدیل شود. برنامه های جاوا توسط ماشین مجازی جاوا یا همان JVM به بایت یعنی کد های ماشین تبدیل می شوند. و به دلیل وجود این ماشین مجازی زبان های مبتنی بر آن دیگر به سیستم عامل خاصی وابسته نیستند.

فرمت برنامه های جاوا JAR است که مخفف Java Archive می باشد و آرشیویست که یک سری فایل را به صورت فشرده درون خود نگه می دارد.

اپلت جاوا چیست؟

نقطه شروع محبوبیت جاوا از اپلت های جاوا است. اپلت جاوا یا Java Applet برنامه های کوچکی هستند که در زمینه برنامه های بزرگ تر اجرا می شوند. مثلاً فایل های فلش که در صفحات وب قرار دارند و به صورت پس زمینه توسط مرورگر اجرا می شوند، مثالی از اپلت ها هستند.

اپلت ها به راحتی ایجاد می شوند و در همه نسخه های جاوا می توان آنها را اجرا کرد. البته برای اجرای اپلت ها همیشه نیاز است که پلاگین جاوا را فعال کرده باشیم. پلاگین جاوا در مرورگر اجرای اپلت ها را مدیریت می کند. البته توجه داشته باشید که این پلاگین را باید خود کاربر روی مرورگرش نصب کند و نمی توان کاربر را وادار به استفاده از آن کرد. و حتی گاهی ممکن است کاربر در کامپیوتر های عمومی دسترسی لازم برای نصب اپلت ها را نداشته باشد. همچنین برای اجرای اپلت ها نیاز هست که ماشین مجازی جاوا نیز قبل از آن اجرا بشود که برای این منظور باید برنامه Java Runtime Environment روی سیستم کاربر نصب باشد.

آخرین دیدگاه ها

*
*