بکندباز

آموزش پایتون – رایگان

آموزش رایگان پایتون

با استفاده از آموزش پایتون می توانید انواع وب سایت های تحت وب، نرم افزار های تحت ویندوز، اپلیکیشن های موبایل و … را برنامه نویسی کنید. پایتون سینتکس های خیلی ساده ای مشابه زبان انگلیسی دارد، به همین دلیل به عنوان ساده ترین زبان برنامه نویسی نام برده می شود.

مراحل آموزش پایتون در بکند باز

برای شروع آموزش، ابتدا باید در سایت عضو شوید. سپس به رایگان می توانید در دوره شرکت کرده و آموزش را آغاز کنید. در ابتدای آموزش، فقط درس اول برای شما باز است و بقیه ی درس ها قفل بوده و نمی توانید محتوای آن را مشاهده کنید.

هر درس از آموزش پایتون، به چند بخش تقسیم شده است. و پس از هر یک یا چند بخش به یک کوئیز می رسید. با پاسخ صحیح دادن به هر کوئیز بخش های بعدی برای شما باز می شود و می توانید ادامه ی آموزش را مطالعه کنید. با این روش آموزش، محتوای آموزشی به تدریج در ذهن شما هک شده و قبل از یادگیری کامل یک مبحث وارد مبحث بعدی نمی شوید. همچنین لذت آموزش در این روش بسیار بالاتر خواهد بود.

برای تمرین بیشتر، یک ویرایشگر آنلاین در سایت تعبیه شده است که همه ی موارد یادگرفته شده را می توانید تمرین کنید و اجرا بگیرید و همچنین تمرینات خود را در پروفایل خود ذخیره کنید.

ویژگی های این آموزش

 • این آموزش به صورت متنی است و با آموزش های کوتاه متنی و کاربردی تهیه شده است
 • از منبع وب سایت w3schools برای تهیه این آموزش استفاده شده است
 • بعد از هر بخش آموزشی یک کوئیز برای امتحان کردن دانش جو قرار داده شده است که فقط در صورت پاسخ صحیح دادن به آن می تواند به بخش بعدی آموزش برود
 • یک ویرایشگر آنلاین در سایت تعبیه شده است که دانش جو می تواند در بستر همین سایت برنامه نویسی را تمرین کند
 • تمرینات متنوعی در سه سطح آسان، متوسط و سخت برای دانش جو محیا شده است.
 • این آموزش هم از طریق سایت و هم از طریق اپلیکیشن در دسترس است

آموزش رایگان پایتون از طریق اپلیکیشن

 

علاوه بر وب سایت، با استفاده از اپلیکیشن بکندباز می توانید به سادگی آموزش پایتون را از طریق دستگاه های اندرویدی نیز دنبال کنید. 

ابتدا بایستی با همان اطلاعاتی که در وب سایت ثبت نام کرده اید در اپلیکیشن وارد شوید و سپس از صفحه اصلی که لیست زبان های مختلف وجود دارد، آموزش پایتون را انتخاب کنید. تقریباً تمام امکانات و محتوای موجود در سایت مثل لیست منابع، تمرین ها، ویرایشگر آنلاین، کوئیز ها، مسابقات و بخش دور تند در اپلیکیشن نیز وجود دارد. اگر شما نیز یکی از طرفداران یادگیری از طریق موبایل هستید، این گزینه برای شما خیلی کارآمد خواهد بود.

نصب از طریق بازار

پایتون چیست؟

پایتون یکی از زبان های محبوب برنامه نویسی است که در سال 1991 منتشر شده است. این زبان برای موارد زیر استفاده می شود:

 • توسعه سایت در سمت سرور
 • توسعه نرم افزار
 • ریاضیات
 • اسکریپت نویسی سیستم

چه کارهایی را می توان با پایتون انجام داد؟

 • از پایتون می توان در برنامه نویسی سمت سرور در ساخت وب سایت ها استفاده کرد.
 • پایتون می تواند به سیستم های دیتابیس متصل شود و همچنین فایل ها را بخواند و ویرایش کند.
 • از پایتون می توان برای مدیریت داده های حجیم و حل ریاضیات پیچیده استفاده کرد.
 • از پایتون می توان برای آماده سازی یک نمونه اولیه ی سریع استفاده کرد.

چرا آموزش پایتون؟

 • پایتون روی پلتفرم های مختلف کار می کند (ویندوز، مک، لینوکس، رزبری پای و …)
 • پایتون سینتکس های خیلی ساده ای مشابه زبان انگلیسی دارد
 • پایتون سینتکس هایی دارد که با آن توسعه دهندگان می توانند در مقایسه با زبان های دیگر با تعداد خطوط خیلی کمتری کد نویسی کنند.
 • پایتون روی یک “سیستم مترجم” اجرا می شود، یعنی به محض اینکه کد نوشته شود می توان آن را اجرا کرد. به این معنی که ساخت نمونه اولیه از هر کار خیلی سریع می تواند انجام شود.

آخرین ورژن اصلی پایتون، ورژن 3 است، که در این آموزش هم استفاده می شود. با اینحال، از آنجایی که نسبت به ورژن 2 فقط آپدیت های امنیتی انجام شده است، این ورژن هم هنوز کاملاً محبوب است.

سؤالات متداول

در حالت آموزش مقدماتی پایتون می توانید از طریق ویرایشگر های آنلاین سایت تمرین کنید اما برای انجام تمرینات پیشرفته تر بهتر است یکی از IDE ها یا نرم افزار های ویرایشگر کد زیر را روی کامپیوتر خود نصب کنید. 

 1. نرم افزار ادیتور Visual Studio Code
 2. نرم افزار pyCharm

این آموزش پایتون به صورت متنی و آنلاین است و آز آنجا که کوئیز های مختلفی میان بخش های آموزشی قرار دارد که به صورت آنلاین باید حل شود، امکان دانلود وجود ندارد.

خیر، هیچ پیش نیازی برای این دوره وجود ندارد و مباحث آموزش پایتون از صفر شروع شده اند.

در هر بخش آموزشی، قسمتی برای کامنت گذاری وجود دارد که از طریق آن قسمت می توانید سوالات خود را مطرح کنید. در اسرع وقت سوالات شما بررسی شده و به آن پاسخ داده خواهد شد.

 • در طی آموزش، دانشجو می تواند در محیط آنلاین سایت تمرین کرده و کد های خود را اجرا کند.
 • در هر بخش آموزشی چندین کوئیز وجود دارد
 • در بخش تمرینات، تمرینات متنوعی از سطح آسان تا سخت نوشته شده و توسط کاربران پاسخ داده شده است
 • آموزش ها به صورت مختصر و مفید ارائه شده است و سرعت یادگیری بسیار بالاتر می رود

تمام مباحث آموزش پایتون در بکند باز رایگان است و فقط نیاز به ثبت نام در سایت دارد. با این حال بخشی هم برای کاربران ویژه که عضویت ویژه خریداری می کنند در نظر گرفته شده است که بتوانند از امکانات بیشتری برای یادگیری آسان تر نیز استفاده کنند. مثلاً مشاهده ی پاسخ کوئیز ها، مشاهده ی پاسخ تمرینات سطح سخت، حذف تبلیغات بین دروس و …

بهترین روش برای آموزش پایتون چیست؟ (آموزش تصویری، آموزش متنی، اپلیکیشن یا …)

آموزش های متفاوتی در انواع مختلف در سطح وب وجود دارند. آموزش های ویدیویی، کتاب های آموزشی، منابع آموزشی متنی مثل w3schools و …. برای اینکه بدانید کدام روش آموزشی برای شما مناسب است شرایط مختلف زیر را در نظر بگیرید:

 1. اگر اولین بار است که می خواهید برنامه نویسی پایتون را یاد بگیرید و پیش از این هیچ گونه اطلاعاتی از برنامه نویسی و … نداشته اید:
  در این حالت بهتر است حتماً با یک دوره ی آموزش ویدیویی شروع کنید تا با توضیحات کامل از صفر تا صد داستان را متوجه شوید و همچنین به صورت تصویری محیط کار برنامه نویسی و نرم افزار های مورد نیاز را ببینید. در ادامه تعدادی از دوره های آموزشی تصویری پایتون که در وب مطرح هستند را معرفی می کنیم.
 2. اگر قبلاً یک زبان برنامه نویسی دیگر را یاد گرفته اید و اکنون می خواهید آموزش پایتون را شروع کنید:
  در صورتی که قبلاً به یک زبان دیگر مسلط شده اید، مشاهده آموزش های ویدیویی که معمولاً آموزش را از صفر شروع کرده و همه ی مفاهیم را توضیح می دهند برای شما حوصله سربر خواهد بود. در این حالت بهتر است از آموزش های متنی مثل آموزش پایتون در بکندباز یا اپلیکیشن آموزش پایتون استفاده کنید تا به سرعت مفاهیم برنامه نویسی را در قالب زبان برنامه نویسی پایتون یاد بگیرید. 
 3. اگر آموزش پایتون را قبلاً دیده اید اما اکنون می خواهید بخشی از آن که فراموش کرده اید را دوباره یادآوری کنید:
  در این حالت بایستی از منابع آموزشی مثل w3schools و … استفاده کنید و مستقیماً به سراغ سرفصلی بروید که نیاز به یادآوری دارد.

منابع اصلی آموزش برنامه نویسی پایتون چه هستند؟

با اینکه در یک دوره ی آموزشی معمولاً مدرس تلاش می کند تمام موارد مورد نیاز را به شما آموزش دهد اما باز هم همیشه شما نیاز با منابعی دارید که پس از یادگیری پایتون و در هنگام انجام پروژه های مختلف به آن ها رجوع کنید. در اینجا نام چند منبع خوب که می توانید برای بررسی توابع، کتابخانه ها و یافتن پاسخ پرسش هایتان به آن مراجعه کنید، را بیان می کنیم:

 • w3schools: این سایت بهترین منبع برای مطالعه توابع است.
 • stackoverflow: قطعاً برای یافتن پاسخ پرسش هایتان به این سایت احتیاج پیدا خواهید کرد و تقریباً سوالی نیست که در مورد برنامه نویسی پایتون برای شما پیش بیاید و پاسخ آن را در این سایت پیدا نکنید.
 • backendbaz: برای بررسی توابع و متد های پایتون به زبان فارسی می توانید از بخش منابع پایتون سایت ما که ترجمه شده از w3schools است استفاده کنید.

 

 

سرفصل های آموزش پایتون

لیست درس های این آموزش در زیر آمده است. پس از تمام کردن هر درس، درس جدید برای شما باز می شود. برای شروع آموزش ابتدا باید در سایت ثبت نام کرده باشید.


 

لیست توابع و متد های پایتون

لیست توابع پیش ساخته در پایتون

لیست متد های مربوط به string ها در پایتون

لیست متد های مربوط به list ها در پایتون

لیست متد های مربوط به دیکشنری ها در پایتون

لیست متد های مربوط به tuple ها در پایتون

لیست متد های مربوط به set ها در پایتون

لیست متد های مربوط به فایل ها در پایتون

لیست متد های مربوط به ماژول math در پایتون

دیدگاه‌ها

*
*

پشتیبانی واتس اپ