آموزش پایتون

درسنامه های مختصر و مفید
تمرین محور و کاملاً تعاملی
تست و اجرای آنلاین کد ها

دوره های آموزش پایتون

توضیحات

با استفاده از دوره آموزش مقدماتی پایتون می توانید انواع وب سایت های تحت وب، نرم افزار های تحت ویندوز، اپلیکیشن های موبایل و … را برنامه نویسی کنید. پایتون سینتکس های خیلی ساده ای مشابه زبان انگلیسی دارد، به همین دلیل به عنوان ساده ترین زبان برنامه نویسی نام برده می شود.

پایتون چیست؟

پایتون یکی از زبان های محبوب برنامه نویسی است که در سال 1991 منتشر شده است و سریعترین رشد را در بین زبان های برنامه نویسی داشته است. این زبان برای موارد زیر استفاده می شود:

زبان پایتون نه تنها در میان مهندسان نرم افزار و برنامه نویسان بلکه در میان ریاضی دانان، حسابداران، مهندسان شبکه، دانشمندان، تحلیل گران داده و حتی کودکان نیز محبوب است.

چه کارهایی را می توان با پایتون انجام داد؟

چرا دوره آموزش مقدماتی پایتون؟

آخرین ورژن اصلی پایتون، ورژن 3 است، که در این دوره آموزش مقدماتی پایتون هم استفاده می شود. با اینحال، از آنجایی که نسبت به ورژن 2 فقط آپدیت های امنیتی انجام شده است، این ورژن هم هنوز کاملاً محبوب است.

بهترین روش برای آموزش پایتون چیست؟ (آموزش تصویری، آموزش متنی، اپلیکیشن یا …)

آموزش های متفاوتی در انواع مختلف در سطح وب وجود دارند. آموزش های ویدیویی، کتاب های آموزشی، منابع آموزشی متنی مثل w3schools و …. برای اینکه بدانید کدام روش آموزشی برای شما مناسب است شرایط مختلف زیر را در نظر بگیرید:

 1. اگر اولین بار است که می خواهید برنامه نویسی پایتون را یاد بگیرید و پیش از این هیچ گونه اطلاعاتی از برنامه نویسی و … نداشته اید:
  در این حالت بهتر است حتماً با یک دوره ی آموزش ویدیویی شروع کنید تا با توضیحات کامل از صفر تا صد داستان را متوجه شوید و همچنین به صورت تصویری محیط کار برنامه نویسی و نرم افزار های مورد نیاز را ببینید. در ادامه تعدادی از دوره های آموزشی تصویری پایتون که در وب مطرح هستند را معرفی می کنیم.
 2. اگر قبلاً یک زبان برنامه نویسی دیگر را یاد گرفته اید و اکنون می خواهید آموزش پایتون را شروع کنید:
  در صورتی که قبلاً به یک زبان دیگر مسلط شده اید، مشاهده آموزش های ویدیویی که معمولاً آموزش را از صفر شروع کرده و همه ی مفاهیم را توضیح می دهند برای شما حوصله سربر خواهد بود. در این حالت بهتر است از آموزش های متنی مثل آموزش پایتون در بکندباز یا اپلیکیشن آموزش پایتون استفاده کنید تا به سرعت مفاهیم برنامه نویسی را در قالب زبان برنامه نویسی پایتون یاد بگیرید.
 3. اگر آموزش پایتون را قبلاً دیده اید اما اکنون می خواهید بخشی از آن که فراموش کرده اید را دوباره یادآوری کنید:
  در این حالت بایستی از منابع آموزشی مثل w3schools و … استفاده کنید و مستقیماً به سراغ سرفصلی بروید که نیاز به یادآوری دارد.

منابع اصلی دوره آموزش مقدماتی پایتون چه هستند؟

با اینکه در یک دوره ی آموزشی معمولاً مدرس تلاش می کند تمام موارد مورد نیاز را به شما آموزش دهد اما باز هم همیشه شما نیاز با منابعی دارید که پس از یادگیری پایتون و در هنگام انجام پروژه های مختلف به آن ها رجوع کنید. در اینجا نام چند منبع خوب که می توانید برای بررسی توابع، کتابخانه ها و یافتن پاسخ پرسش هایتان به آن مراجعه کنید، را بیان می کنیم:

مسیر یادگیری پایتون چیست؟

1- آشنایی به مفاهیم پایه

مسیر یادگیری پایتون به صورت حرفه ای، از یادگیری مفاهیم پایه ای آن آغاز می شود. شما در ابتدا باید با مفاهیم مقدماتی زیر آشنا شوید تا بتوانید به سراغ مفاهیم پیشرفته تر و انجام پروژه های حرفه ای بروید:

2- شیء گرایی و ساختار داده ها

در ادامه باید با مفاهیم شیء گرایی و برنامه نویسی شیء گرا در پایتون آشنا شوید و این مفهوم را درک کنید.

پس از درک کامل و تمرین فراوان روی مفاهیم بالا، وقت آن است که روی یک پروژه واقعی از پایتون استفاده کنید.

پایتون کتابخانه ها، فریمرک ها و ماژول های بسیاری دارد که برای ساخت  برنامه های مختلف می توان از آنها استفاده کرد. برای مثال یکی از فریمورک های پایتون به ما اجازه می دهد وب سایت بسازیم و دیگری امکان ساخت یک اپلیکیشن ویندوزی را به ما می دهد و …

3- برنامه نویسی وب سایت با پایتون

اگر می خواهید در فضای وب فعالیت کنید و از زبان پایتون برای ساخت وب سایت استفاده کنید،پس از یادگیری مفاهیم پایه پایتون، باید یکی از فریم ورک هایی که برای این منظور ایجاد شده اند را فرا بگیرید. فریم ورک های Tornado، Bottle، Flask، Django و Pyramid از جمله این فریم ورک ها هستند.

مزایای زبان پایتون

مهمترین مزایای زبان پایتون نسبت به سایر زبان ها عبارت است از:

کاربرد های زبان پایتون

پایتون یک زبان چند کاربرده است و به یک حوزه محدود نمی شود. به این معنی که اگر پایتون را خوب یاد بگیرید در حوزه های بسیاری می توانید فعالیت کرده و حرفی برای گفتن دارید. بعضی کاربرد های پایتون شامل موارد زیر می شوند:

برنامه نویسی تحت وب

از زمانی که فریمورک هایی مثل جنگو برای پایتون روی کار آمدند، برنامه نویسی تحت وب با زبان پایتون نیز گسترش پیدا کرد. فریمورک جنگو از معماری MVC پشتیبانی می کند که یک استاندارد شناخته شده بین برنامه نویسان وب است و کار برنامه نویسی وب را برای تیم ها آسان می کند. اگر به برنامه نویسی وب سایت ها علاقه دارید، پس از یادگیری پایتون می توانید به عنوان برنامه نویس بکند در یک تیم برنامه نویسی برای طراحی یک سایت مشغول فعالیت شوید.

هک و تست نفوذ

زبان پایتون به دلیل داشتن کتابخانه هایی مثل Networkx و Pulsar برای هک و تست نفوذ بسیار مناسب است. در نتیجه اگر به مباحث امنیتی و هک علاقه دارید، این زبان می تواند شروع خوب و سریعی برای شما باشد.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیاء یعنی متصل کردن اشیاء منزل به اینترنت و کنترل آنها از طریق موبایل و کامپیوتر. با یادگیری پایتون می توانید در حوزه اینترنت اشیاء نیز فعالیت داشته باشید و در ساخت نرم افزار های مرتبط با آن فعالیت کنید.

بازی سازی

پایتون کتابخانه رایگانی به نام PyGame دارد که از آن می توان در ساخت بازی های سبک و ساده استفاده کرد. هر چند این کتابخانه قدمت طولانی ای دارد اما باز هم به پای موتور های بازی سازی ای مثل unity نمی رسد. با اینحال اگر به بازی سازی علاقه دارید این زبان میتواند برای شروع خوب باشد.

کاربرد پایتون در پزشکی

پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی کارآمد، در زمینه پزشکی نیز کاربردهای فراوانی دارد. برخی از نمونه‌های کاربردی آن در این حوزه عبارتند از:

۱- تجزیه و تحلیل داده‌های پزشکی: پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی محبوب در تجزیه و تحلیل داده‌های پزشکی به کار گرفته می‌شود. محاسبات آماری، پردازش تصویر پزشکی و تحلیل داده‌های بزرگ در پزشکی، می‌تواند با استفاده از کتابخانه‌هایی مانند NumPy، Pandas و SciPy صورت بگیرد.

۲- شبیه‌سازی‌های پزشکی: پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی که امکانات بسیاری برای توسعه شبیه‌سازی‌های پزشکی دارد، به کار می‌رود. با استفاده از کتابخانه‌هایی مانند PyGEL، PyMC3، PyNN و NEURON، می‌توان به شبیه‌سازی مدل‌های عصبی، سیستم‌های بیوشیمیایی و … پرداخت.

۳- توسعه نرم‌افزارهای پزشکی: پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی ساده و انعطاف‌پذیر، برای توسعه نرم‌افزارهای پزشکی استفاده می‌شود. از جمله نمونه‌هایی که با پایتون توسعه داده می‌شود می‌توان به پروژه OpenMDAO که برای طراحی و تحلیل سیستم‌های هوایی و فضایی به کار می‌رود، اشاره کرد.

۴- ابزارهای ساختمانی: پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی قابل اعتماد و ساده، برای ساخت ابزارهای ساختمانی نیز استفاده می‌شود

کاربرد پایتون در هوش مصنوعی

پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی قدرتمند، در زمینه هوش مصنوعی نیز کاربردهای فراوانی دارد. برخی از نمونه‌های کاربردی آن در این حوزه عبارتند از:

۱- یادگیری ماشینی: پایتون به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی پرکاربرد در حوزه یادگیری ماشینی به کار می‌رود. کتابخانه‌هایی مانند Scikit-learn، TensorFlow و PyTorch برای توسعه مدل‌های یادگیری ماشینی در پایتون استفاده می‌شوند.

۲- پردازش زبان طبیعی: پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی قابل توسعه، برای پردازش زبان طبیعی نیز استفاده می‌شود. کتابخانه‌هایی مانند NLTK و SpaCy برای پردازش متون و استخراج اطلاعات از متن‌ها در پایتون به کار می‌روند.

۳- پردازش تصویر و ویدیو: پایتون به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی قدرتمند در پردازش تصویر و ویدیو نیز استفاده می‌شود. کتابخانه‌هایی مانند OpenCV و Scikit-image برای پردازش تصویر در پایتون به کار می‌روند.

۴- شبکه‌های عصبی: پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی قدرتمند برای پیاده‌سازی شبکه‌های عصبی نیز به کار می‌رود. کتابخانه‌هایی مانند Keras و PyTorch برای پیاده‌سازی و آموزش شبکه‌های عصبی در پایتون به کار می‌روند.

۵- رباتیک: پایتون به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی قدرتمند در حوزه رباتیک نیز استفاده م

آیا یادگیری پایتون سخت است؟

زبان پایتون به سادگی معروف است و در حال حاضر نمی توانید زبانی ساده تر از پایتون پیدا کنید. یادگیری زبان پایتون به خاطر نزدیکی به زبان محاوره انگلیسی، بسیار آسان است و به همین دلیل بهترین پیشنهاد برای تازه کاران دوره آموزش مقدماتی پایتون به شمار می رود.

یادگیری پایتون چقدر طول می کشد؟

زبان پایتون نیز مانند هر زبان دیگری برای یادگیری به تمرین و تکرار نیاز دارد. هرچه بیشتر تمرین کنید و مسئله حل کنید، مسلماً می توانید در زمان کوتاه تری آن را یاد بگیرید. مدت زمان یادگیری آن به حوزه ی انتخابی شما نیز بستگی دارد. به اینکه در حوزه ای که انتخاب می کنید چقدر باید مسلط شوید تا بتوانید وارد بازار کار شده و از آن درآمد کسب کنید. با اینحال سرعت یادگیری زبان پایتون نسبت به زبان های دیگر بسیار بیشتر خواهد بود.

بازار کار پایتون چگونه است؟

زبان پایتون با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش است و روز به روز شرکت های بیشتری در حوزه های گوناگون به دنبال یک پایتون کار حرفه ای هستند. تقریباً مهم نیست که چه حوزه ای از پایتون را برای کار تخصصی خود انتخاب می کنید، قطعاً بازار کار بسیار خوبی دارد.

برای اجرای پایتون باید چه نوع هاستی تهیه کنیم؟

پس از آموزش پایتون، برای اجرای آن به صورت زنده نیاز به یک هاست مناسب دارید. هاست مناسب پایتون هاستی است که تنظیمات مختص آن در سرور انجام شده باشد و ابزار های مورد نیاز آن نیز نصب شده باشند. به همین دلیل نمی توانید از هاست های اشتراکی معمولی برای اجرای پایتون استفاده کنید و حتماً باید یا به سراغ سرور های مجازی بروید (که نیاز به تخصصی بالایی برای کانفیگ دارند) و یا از هاست های اشتراکی مخصوص پایتون استفاده کنید. این هاست ها با نام “هاست پایتون” در سایت های هاستینگ عرضه می شوند.

معرفی فریمورک های پایتون

فریمورک های پایتون به عنوان یکی از ابزارهای مهم در توسعه نرم افزار وب استفاده می شوند. این فریمورک ها به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا به سرعت و با کمترین تلاش برنامه های وب پویا و کاربر پسند بسازند. در این مقاله، به معرفی چند فریمورک محبوب پایتون می پردازیم.

 1. Django: Django یک فریمورک وب کامل و قدرتمند است که برای توسعه سریع برنامه های وب با پایتون استفاده می شود. Django شامل یک ORM بسیار قدرتمند برای اتصال به پایگاه داده، پشتیبانی از امنیت و کنترل دسترسی کاربران، ویژگی های مدیریت محتوا و ابزارهایی برای ساخت و اجرای تست ها است.
 2. Flask: Flask یک فریمورک وب سبک و ساده است که برای ساخت برنامه های کوچک تا متوسط با پایتون استفاده می شود. با این حال، Flask قابلیت های زیادی دارد و به سادگی می توان آن را با افزونه های مختلف گسترش داد. Flask به شما امکان می دهد تا سریعاً برنامه های کوچک و زیبای وب را برای پروژه های خود ایجاد کنید.
 3. Pyramid: Pyramid یک فریمورک وب کامل است که برای ساخت برنامه های وب بزرگ با پایتون استفاده می شود. Pyramid برای توسعه دهندگانی که به دنبال یک فریمورک وب کامل و همه کاره هستند مناسب است. Pyramid شامل یک ORM قدرتمند، پشتیبانی از دسترسی کاربران و ویژگی های امنیتی است.
 4. CherryPy: CherryPy یک فریمورک وب سبک و سریع است که برای توسعه برنامه های وب با پایتون
آخرین دیدگاه ها

*
*

  Ali vaezi پاسخ

  آموزش مطالب به صورت نسبتا کاملی ارائه شده و از نویسندگان و عوامل سایت بکندباز کمال تشکر را دارم که به این صورت آموزش برنامه پایتون رو در اختیار همگان قرار داده اند
  درود فراوان

   ‏زهره احمدی پاسخ

   خوشحالم که مورد استفاده واقع شده. 🙏

  Z پاسخ

  نوشتن برنامه ای که نمره‌ای ۲۰ تا دانشجو رو از ورودی بخونه و در لیست قرار بده بعد نام و نمره های دانشجویانی که نمراتشون از ۱۳ کار بوده را از لیست ها حذف کنه(نام و نمره هر دانشجو در دو لیست دارای شماره خانه برابر است)

   zohreh پاسخ

   برنامه کلی در اینجا نوشته نمی شه. اگر در روند کد نویسی تون به مشکلی برخورد کردید همون مشکل رو عنوان کنید.

  کدرلایف پاسخ

  ممنون از این مقاله کاربردی

  typist پاسخ

  سلام خسته نباشید 
  چگونه می تونیم توی قسمت وبلاگ مطلب بنویسیم که بعد از تایید منتشر بشه ؟
   

  saed_nd پاسخ

  سلام و عرض ادب و تشکر بابت سایت خوبتون.
  آیا برنامه ای برای آموزش پیشرفته پایتون دارید؟ چه زمانی؟

   zohreh پاسخ

   سلام. ممنون از شما 🙏

   هنوز متأسفانه مشخص نیست که آموزش پیشرفته داشته باشیم یا خیر. 

  saed_nd پاسخ

  سلام. وقت به خیر. من دوره پایتون را خریداری کردم. پیامک شناسه 14 رقمی هم آمد. اما قفل داده دودویی باز نشده و میگه باید خرید کنم.

   zohreh پاسخ

   سلام. با عرض پوزش بابت مشکل به وجود اومده،

   مشکل برطرف شد. می تونید از دوره استفاده کنید. 🙏

  saed_nd پاسخ

  سلام. بخش مجموعه ها و حلقه ها، سطح اول، تمرین درس اول، احتمال زیاد مشکل داره و پاسخ صحیح را قبول نمیکنه و نمیذاره کار، جلو بره. من با pc و گوگل کروم کارم را انجام می دهم.

  saed_nd پاسخ

  سلام. شی گرایی (سطح دو) هم در سایت و هم در اپ، باز نمیشه

   zohreh پاسخ

   سلام. ممنون از گزارشتون.

   اصلاح شد 🙏

  saed_nd پاسخ

  سلام و عرض ادب. دوره پایتون من تموم شده اما پیشرفتش  ۹۷ درصده. ۳ درصد برای چیه؟

   zohreh پاسخ

   سلام. وقت بخیر

   مشکل برطرف شد 🙏