بکندباز

مهمترین کاربردهای پایتون در علم اقتصاد

پایتون در علم اقتصاد

اقتصاد روز به روز در حال پیشرفت است و در حال حاضر موسسات مالی از فناوری به عنوان یک دارایی استفاده می‌کنند. تکنولوژی مزیت‌های رقابتی و همچنین سرعت در نرخ و فراوانی تراکنش‌های مالی توسط موسسات مالی و دیگر موسسات را به ارمغان می‌آورد. پایتون زبان برنامه نویسی پیشرو در امور مالی است. این زبان شی گرا و منبع باز (open source) توسط بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند گوگل استفاده می‌شود. پایتون می تواند برای وارد کردن داده‌های مالی مانند سهام از طریق کتابخانه Pandas استفاده شود. این مقاله شما را با کاربردهای پایتون در اقتصاد آشنا می‌کند.

پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا و منبع باز است و دارای ابزارها و کتابخانه‌های پشتیبانی کننده فراوان و در دسترسی به صورت رایگان است. همچنین یک زبان بسیار آسان است زیرا می‌تواند زبان انگلیسی را بخواند، بنابراین حتی یک فرد مبتدی نیز می‌تواند با این زبان کار کند. به همین دلیل است که پایتون برای امور مالی استفاده می‌شود زیرا افراد غیر برنامه نویس نیز می‌توانند این زبان را به راحتی یاد بگیرند. این زبان برای تمام پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های اصلی مانند ویندوز، مک یا لینوکس و غیره در دسترس است. یکی دیگر از علل محبوبیت این زبان، سینتکس ساده‌ آن است.

پایتون در صنایع اقتصاد

اقتصاد با امور مالی سر و کار دارد و از پایتون برای تجزیه و تحلیل کمی و کیفی استفاده می‌کند. تحلیلگران مالی همچنین از این برنامه برای تجزیه و تحلیل بازار سهام، پیش بینی‌ها و یادگیری ماشین (Machine learning) در رابطه با سهام استفاده می‌کنند. پایتون دارای کتابخانه‌های گسترده‌ای مانند پاندا (Pandas)، NumPy، spicy و کتابخانه‌های دیگری است که می‌توان از آنها برای تجزیه و تحلیل بازار مالی استفاده کرد. تحلیلگران این زبان را ترجیح می‌دهند زیرا کدنویسی آن و ساخت اسکریپت‌های پایتون بسیار آسان است. همچنین می‌توان آن را با زبان‌های دیگر مانند روبی (Ruby) ادغام کرد. به همین دلیل است که پایتون برای امور مالی بسیار مهم شده است. در این قسمت به اختصار شما را با کاربردهای پایتون در حوزه‌های مختلف اقتصاد آشنا می‌کنم.

۱. بخش بانکی

در سیستم بانکداری، پایتون را می‌توان برای راه حل‌های پرداخت و بانکداری آنلاین استفاده کرد. از آنجایی که پایتون سینتکس آسان و ساده‌ای دارد، بنابراین فضای بیشتری برای انعطاف پذیری و انطباق نیز دارد. بنابراین محاسبات و سایر پروژه‌ها و وظایف مرتبط با ریاضی را برای تحلیلگران آسان می‌کند. همچنین توسط بخش بانکی برای اهداف خودپرداز و برای تقویت و بهبود پردازش پرداخت نیز می‌توان از پایتون استفاده کرد. پایتون در مدیریت بانکی

۲. تجزیه و تحلیل داده‌ها در امور مالی

پایتون یک زبان برنامه نویسی کارآمد برای تجزیه و تحلیل داده هاست و از آنجایی که دارای کتابخانه‌های داخلی بسیار قدرتمندی است، بنابراین کارایی و سرعت کار مالی را به ویژه از نظر محاسبات یا تجزیه و تحلیل ریاضی بهبود می‌بخشد. همچنین کسب و کارهای مالی می‌توانند رشد و سودآوری را از طریق تجزیه و تحلیل داده‌ها با کمک برنامه نویسی پایتون پیش بینی کنند. کتابخانه پاندا، کتابخانه پیشرو در پایتون برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و کار بر روی پایتون است که در علم اقتصاد به طور گسترده از آن استفاده می‌شود. از طریق پایتون، تحلیلگران مالی همچنین می‌توانند داده‌های بزرگ ساختار یافته و بدون ساختار را به داده‌های ساده تبدیل کنند. این خصوصیت درک داده‌ها را برای افراد غیر مالی آسان می‌کند. از آنجایی که این زبان به عنوان یک زبان یادگیری ماشین در نظر گرفته می‌شود، بنابراین به راحتی می‌توان از طریق کتابخانه‌های Sci-kit و PyBrain، داده‌ها را پیش بینی کرد.

۳. ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency)

کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال است و به عنوان یک وسیله مبادله در نظر گرفته می‌شود. با این فناوری تمام سکه‌های هر فرد به صورت جداگانه ثبت می‌شود و سپس در یک دفتر کل در بانک اطلاعاتی کامپیوتری ثبت می‌شود. این گونه از معاملات به عنوان معاملات ارزی مطمئن محسوب می‌شوند. همانطور که می‌دانید کل این معاملات به صورت آنلاین انجام می‌شود، بنابراین برنامه نویسی پایتون این کار را برای معامله گران در کدنویسی چنین برنامه‌های وب و همچنین تجارت آنلاین، آسان می‌کند. پایتون برای امور مالی به ویژه با ظهور کریپتوکارنسی به یک ضرورت تبدیل شده است. تحلیلگران اقتصاد به راحتی می‌توانند از طریق این زبان، بازار را تجزیه و تحلیل کنند و وضعیت فعلی معاملات را تجزیه و تحلیل کرده و آینده آن را نیز پیش بینی کنند. ابزار اصلی پایتون مورد استفاده در کریپتوکارنسی آناکوندا (Anaconda) است زیرا می‌تواند به راحتی اطلاعات و داده‌های مربوط به قیمت‌های فعلی را استخراج کرده و به طور کارآمد و موثر چنین داده‌هایی را تجزیه و تحلیل کند.

۴. تجارت (Trading)

بازار سهام شامل بسیاری از تجزیه و تحلیل‌های سهام و سایر داده‌های مرتبط با آن است. به همین دلیل است که پایتون برای امور مالی مهم است زیرا می‌تواند به راحتی بازار سهام را تجزیه و تحلیل کند و همچنین می‌تواند داده های پیچیده آن را به داده‌های ساده‌تر تبدیل کند. همچنین از پایتون برای تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی بازار سهام و همچنین برای پیش بینی‌های آینده به منظور تصمیم گیری استفاده می‌شود. به همین دلیل است که از (فریمورک Django) عمدتاً برای معاملات سهام استفاده می‌شود.

دلایل استفاده از پایتون در اقتصاد

پایتون به طور گسترده در مدیریت ریسک، ایجاد ربات‌های تجاری، تجزیه و تحلیل داده‌های مالی بزرگ و بسیاری موارد دیگر در زمینه اقتصاد استفاده می‌شود. ویژگی‌هایی از پایتون امکان این استفاده گسترده را فراهم کرده‌اند که در اینجا چند مورد از مهم‌ترین آنها را می‌آوریم.

۱. کتابخانه‌های منبع باز

دلیل اول این است که پایتون دارای کتابخانه‌های منبع باز است که می‌تواند به طور موثر برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شود، بنابراین بانک‌داران در جریان‌های مالی می‌توانند از پایتون برای تعدادی از عملکردهای بانکی خود استفاده کنند و تجزیه و تحلیل داده‌ها یکی از آنهاست. بیشترین استفاده از کتابخانه‌های پایتون برای امور مالی، پاندا، آناکوندا و NumPy هستند.

۲. کدنویسی آسان

کدنویسی پایتون بسیار آسان است زیرا می‌تواند زبان انگلیسی را بخواند و بنویسد، همچنین بسیاری از برنامه نویسان و حتی مبتدیان می‌توانند به راحتی از پایتون در بخش مالی استفاده کنند.

۳. قابل تطبیق با سایر پلتفرم‌ها

این زبان برنامه نویسی برای پلتفرم‌های دیگر مانند ویندوز، لینوکس نیز سازگار است. همچنین با زبان‌های برنامه نویسی دیگر مانندزبان برنامه نویسی R نیز کار می‌کند. این نیز دلیلی دیگر برای استفاده از پایتون برای امور مالی و اقتصاد است.

۴. پل بزرگ بین اقتصاد و علم داده

پایتون پل بزرگ بین اقتصاد و علم داده پایتون بیشتر برای علم داده شناخته شده است، اما به عنوان یک پل بزرگ بین اقتصاد و علم داده نیز عمل می‌کند. برنامه نویسان می‌گویند ادغام کار اقتصاددانان در پلتفرم‌های مبتنی بر پایتون بسیار ساده‌تر است. Jakub Protasiewicz، مدیر مهندسی با بیش از ده سال تجربه فناوری اطلاعات، می‌گوید ابزارهایی مانند SciPy، NumPy یا Matplotlib به فرد این امکان را می‌دهند که محاسبات مالی پیچیده‌ای را انجام دهند و نتایج را به شیوه‌ای بسیار قابل دسترس نمایش دهند. اقتصاددانان به دلیل سادگی و منحنی یادگیری مسطح‌تر از پایتون برای تحلیل اقتصادی خود استفاده می‌کنند.

نتیجه گیری

پایتون به یک زبان پیشرو تبدیل شده است و به طور گسترده در همه بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و امور مالی و اقتصاد نیز یکی از این بخش‌های اصلی هستند. به ویژه با ظهور فناوری در امور مالی مانند ارز دیجیتال، این استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون بیشتر نیز شده است. یادگیری و درک زبان پایتون بسیار آسان است و سینتکس ساده‌ای دارد و می‌تواند زبان انگلیسی را نیز بخواند و بنویسد. به همین دلیل است که پایتون برای امور مالی اهمیت پیدا کرده است.

zohreh

مدیر وب سایت بکندباز

دیدگاه‌ها

*
*