بکندباز

یادگیری برنامه نویسی چقدر زمان می برد؟

در این مطلب می خواهیم با هم بررسی کنیم که چقدر زمان نیاز است تا یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیریم به طوری که بتوانیم با آن پروژه بگیریم و کسب درآمد کنیم. ابتدا مواردی که در زمان یادگیری تأثیر گذار هستند را با هم بررسی می کنیم:

موارد تاثیرگذار در مدت زمان یادگیری

زبان برنامه نویسی انتخابی شما

یکی از موارد مهم در میزان زمان یادگیری برنامه نویسی، زبان برنامه نویسی انتخابی شما است. میزان سختی و آسانی زبان های برنامه نویسی مثل هم نیست. مثلاً برای یادگیری زبان هایی مثل C یا C++ نسبت به زبان پایتون که زبان بسیار ساده ای است، زمان خیلی بیشتری نیاز دارید. یا مثلاً یادگیری زبان های کراس پلتفرم (یعنی زبانی که برای همه پلتفرم ها استفاده می شود) مثل جاوا خیلی سخت تر از زبانی مثل PHP است که معمولاً فقط برای برنامه نویسی وب استفاده می شود. البته نکته مهمی که وجود دارد این است که با یادگیری یک زبان برنامه نویسی، سرعت یادگیری زبان های بعدی بسیار زیادتر می شود چرا که شما با بسیاری از مفاهیم برنامه نویسی آشنا شده اید و فقط نیاز دارید آن مفاهیم را با یک زبان جدید پیاده سازی کنید.

مطلب مرتبط : راهنمای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع

میزان تمرین روزانه

تمرین زیاد به شدت در یادگیری برنامه نویسی و کم کردن مدت زمان آن کمک می کند. هرگز نمی توانید فقط با مشاهده یک ویدیوی آموزشی و یا شرکت در یک کلاس آموزش برنامه نویسی برنامه نویسی یاد بگیرید. حتماً باید پشت سیستم نشسته و کد بزنید. هر چه زمان بیشتری را در روز به تمرین اختصاص دهید و هر چه بیشتر خود را به چالش بکشید سریعتر برنامه نویسی را یاد می گیرید. برای تمرین می توانید از تمرینات سایت که در سه سطح آسان، متوسط و سخت طراحی شده اند استفاده کنید، از تمرین سطح آسان شروع کرده و به تدریج روی تمرینات سخت تر کار کنید. این کار همچنین مهارت حل مسئله را نیز در شما تقویت می کند. همچنین پس از حل هر تمرین می توانید پاسخ های دیگر برنامه نویسان به آن تمرین را مشاهده کنید تا با روش های مختلف حل یک تمرین آشنا شوید.

لیست تمرینات برنامه نویسی

میزان علاقه شما به برنامه نویسی

یکی از عوامل مهم در سرعت یادگیری برنامه نویسی میزان پشتکار شما و زمان زیادی که صرف یادگیری آن می کنید دارد. این ویژگی ارتباط مستقیمی به میزان علاقه شما به برنامه نویسی دارد. قطعاً اگر برنامه نویسی را فقط به خاطر درآمد آن یا به توصیه دیگران انتخاب کرده باشید و علاقه ای به آن نداشته باشید، نمی توانید زمان زیادی را در روز صرف تمرین و یادگیری کنید و سرعت یادگیری شما به شدت پایین می آید. البته که اگر علاقه ای در میان نباشد، هیچ گاه به درآمد خوبی هم نخواهید رسید.

مطلب مرتبط : از کجا بفهمیم به برنامه نویسی علاقه داریم؟

میزان آشنایی با زبان انگلیسی

زبان های سطح بالا در برنامه نویسی مثل پایتون یا PHP یا … بسیار شبیه به زبان انگلیسی هستند به همین دلیل حتی اگر کمی زبان انگلیسی بلد باشید خیلی سریع تر می توانید چنین زبان هایی را یاد بگیرید. دومین مزیتی که بلد بودن زبان انگلیسی برای شما دارد این است که هنگام بروز خطا یا سوالی در برنامه نویسی به سرعت می توانید با سرچ انگلیسی در گوگل و یا جستجو در سایت stackoverflow.com راه حل مسئله خود را پیدا کرده و از آن عبور کنید.

سن

یادگیری برنامه نویسی به هیچ عنوان به سن بستگی ندارد و چه در سن های خیلی پایین و چه در سن خیلی بالا می توانید یادگیری برنامه نویسی را شروع کنید. اما برای افرادی که سن آنها کم یا زیاد است ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشند تا عمق مطالب را درک کنند، چرا که ممکن است پیش زمینه های کافی برای شروع نداشته باشند. البته با تمرین و تکرار بیشتر می توان این زمان را جبران نمود.

منابع مناسب

یکی از عواملی که در سرعت یادگیری شما تأثیر به سزایی دارد استفاده از دوره های آموزشی مناسب است. مسلماً مدرسی که بتواند مفاهیم برنامه نویسی را ساده تر و با بیانی صریح به دانشجو منتقل کند باعث افزایش سرعت یادگیری شما می شود، نسبت به مدرسی که بسیار نامفهوم و یا با تن صدای خیلی آرام تدریس می کند. پس بهتر است برای پیدا کردن منابع و دوره های آموزشی مناسب زمان بگذارید و با جستجو در گوگل و مشاهده امتیازی که دانشجو های قبلی به هر دوره داده اند، دوره مناسب را انتخاب کنید.

با توجه به موارد بالا یادگیری برنامه نویسی چقدر زمان می برد؟

در صورتی که روزانه زمان کافی برای تمرین برنامه نویسی قرار دهید و از یک مدرس خوب برای یادگیری برنامه نویسی بهره مند شوید، می توانید تقریباً از 4 ماه تا 12 ماه برنامه نویسی را یاد بگیرید به طوری که شروع به انجام پروژه های برنامه نویسی کنید. یکی از نکات خیلی مهمی که در طول یادگیری باید به آن توجه کنید که در گرفتن پروژه پس از یادگیری نیز به شما کمک می کند این است که همزمان با یادگیری برنامه نویسی پروژه ای را برای خود در نظر گرفته و آموزش هایی که دریافت می کنید را روی آن پروژه اعمال کنید. در این صورت علاوه بر اینکه برنامه نویسی را به صورت عملی و پروژه محور یاد می گیرید، سرعت یادگیری شما نیز بالاتر می رود و از همه مهمتر نمونه کاری آماده برای ارائه به کارفرما ها دارید.

مطلب مرتبط: چطور اولین پروژه برنامه نویسی خود را بگیریم؟

چطور سرعت یادگیری خود را بالاتر ببریم؟

زبان انگلیسی خود را تقویت کنید

برای افزایش سرعت یادگیری برنامه نویسی، در کنار آن به یادگیری زبان انگلیسی نیز بپردازید و هر روز ساعتی را به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید.

روی یک زبان تا پایان یادگیری بمانید

یکی از مهم ترین عواملی که سرعت شما را کم می کند، از این شاخه به آن شاخه پریدن است. اگر یک زبان برنامه نویسی انتخاب می کند آن را تا انتها با تمرکز ادامه دهید. نگران نباشید حتی اگر بعداً پشیمان شدید، این نوع یادگیری متمرکز به شما کمک می کند که زبان های دیگر را نیز در مدت خیلی خیلی کمتری یاد بگیرید.

صبور باشید

ممکن است در مسیر یادگیری نا امیدی هر چند وقت یکبار به سراغ شما بیاید و باعث شود مدتی یادگیری خود را متوقف کنید. همیشه در این مواقع به یاد آورید که افراد زیادی این مسیر را رفته اند و اکنون برنامه نویس هستند پس صبور باشید و ادامه دهید.

backendbaz

مدیر وب سایت بکندباز

دیدگاه‌ها

*
*